Nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących – nazwa na paragonie



Pytanie: Od 1 kwietnia 2013 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące m.in. treści paragonów. Co zmieniło się w tej kwestii? Czy poprawne jest zamieszczanie na paragonach fiskalnych ogólnej nazwy sprzedawanych towarów?
Odpowiedź:
W mojej opinii im większy jest zakres sprzedawanych towarów i usług w danej grupie, tym większy będzie wymóg szczegółowego określenia nazwy towaru lub usługi w celu ich prawidłowej identyfikacji (zarówno ze względów fiskalnych, jak i ochronnych w stosunku do klienta)

Paragon powinien jednoznacznie identyfikować towar lub usługę
Warto zacząć od tego, że w porównaniu do nieobowiązującego już rozporządzenia (rozporządzenie ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania; Dz.U. nr 212, poz. 1338, z późn. zm.) w stanie prawnym od 1 kwietnia 2013 r. elementem obowiązkowym paragonu jest m.in. treść „PARAGON FISKALNY”.
Wracając jednak do zagadnienia nazwy towaru na paragonie, zauważyć należy, że stare przepisy zobowiązywały podatników do wskazania na paragonie nazwy towaru lub usługi i ewentualnie opisu towaru lub usługi stanowiącego rozwinięcie tej nazwy. Zgodnie z nowymi przepisami paragon fiskalny musi zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.
Można powiedzieć, że paragon fiskalny spełnia dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim jest dowodem zaewidencjonowania obrotu na kasie rejestrującej oraz dowodem poprawności opodatkowania tej sprzedaży podatkiem VAT. Jednak oprócz wymiaru fiskalnego należałoby zwrócić uwagę na jeszcze jedną funkcję, którą pełni paragon fiskalny. Zauważmy, że system ogólnego (rodzajowego) określania na paragonie nabytych towarów nie zapewnia w sposób należyty kontrolnej i ochronnej wobec konsumenta funkcji informacyjnej, jaką spełniać ma paragon fiskalny.
Problem ten uwidacznia się szczególnie przy zakupie towarów z tej samej grupy, ale np. rożnego rodzaju (gatunku), oraz w przypadku gdy kilka rodzajów (gatunków) tego samego towaru ma te same ceny. Sama ogólna nazwa towaru nie pozwoli w takiej sytuacji na jednoznaczną identyfikację zakupionego towaru.
Problem nabiera szczególnego znaczenia, gdy towary, którym na paragonie fiskalnym można nadać tę samą nazwę ogólną, są opodatkowane różną stawką podatku VAT (w zależności od zakupionego rodzaju bądź gatunku). Wówczas zarówno na płaszczyźnie starych, jak i nowych przepisów należałoby przyjąć jak najbardziej szczegółowy opis towaru na paragonie.
Nazwa zależy od wielkości asortymentu
Zasadniczym kryterium, które decyduje o tym, jak szczegółowa nazwa powinna znajdować się na paragonie, jest wielkość oferowanego przez sprzedawcę asortymentu.
Zdaniem organów podatkowych oferowany w ramach sprzedaży mały asortyment towarowy (np. małe sklepy) nie wymaga od podatnika szczegółowego określania nazwy sprzedawanego produktu. Najważniejsze jest to, by nazwa usługi (towaru) na paragonie była tak skonstruowana, aby można było na tej podstawie w połączeniu z ceną dokładnie określić, jaki towar czy jaka usługa zostały zakupione. Co oczywiste, im większy jest zakres sprzedawanych towarów i usług w danej grupie, tym większy będzie wymóg szczegółowego określenia nazwy towaru lub usługi w celu ich prawidłowej identyfikacji.
Należy jednak pamiętać, że podatnik powinien wystawiać paragony zawierające nazwy towarów na tyle szczegółowe, żeby – z jednej strony – pozwalały one organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowości rozliczenia podatku, a z drugiej – zapewniały konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów. Oznacza to, że sprzedawca powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z konkretnymi nazwami jednostkowymi towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację.
Ponadto rodzaj kasy rejestrującej powinien umożliwiać takie zaprogramowanie, które dostosowane będzie do rodzaju i ilości sprzedawanego asortymentu towarów i usług.
Czasami ogólna nazwa wystarczy
Zgodnie z nowymi przepisami paragon fiskalny musi zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Inaczej rzecz ujmując, nazwa towaru i usługi powinna pozwolić na jednoznaczne stwierdzenie, rozpoznanie towaru (usługi).
Biorąc pod uwagę sam charakter fiskalny paragonu, można przepuszczać, że brak szczegółowej nazwy towaru na paragonie przy bezproblemowej możliwości przypisania odpowiedniej stawki towaru do dokonanej sprzedaży nie powinien narazić podatnika na jakiekolwiek zarzuty ze strony organów podatkowych.
Należałoby tylko pamiętać, aby sprzedawanym towarom (usługom) nie nadawać zbyt ogólnej nazwy, w razie gdy do grupy towarowej wskazanej na paragonie można przypisać więcej niż jedną stawkę podatku (bądź też zwolnienie). W takich przypadkach nazwa powinna być szczegółowa na tyle, aby nie było wątpliwości, czy paragon fiskalny dokumentuje sprzedaż towaru ze stawką podstawową, czy też obniżoną (bądź zwolnieniem). Zbyt ogólną nazwą będzie zaewidencjonowanie sprzedaży towarów pod nazwą „artykuły spożywcze” czy też „napój”.
Nowe przepisy nie wykluczają przy tym – tak jak obecnie – stosowania skrótów, a dotychczasowa praktyka potwierdza, że podatnicy korzystają z tej możliwości.
Warto też wskazać, że jeśli ogólna nazwa na paragonie w powiązaniu z ceną pozwoli na indywidualne określenie sprzedawanego towaru, to taka treść paragonu również będzie poprawna.